آزمون GRE،یک آزمون استاندارد است که مخفف Graduate Record Examination می باشد. این آزمون در دو نوع جنرال(اصلی)و سابجکت (جانبی) برگزار می شود.

آزمون  GRE Subject:

آزمون GRE Subject از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده است.

آزمون GRE General:

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق و علوم پزشکی را دارند از این قاعده مستثنا هستند و باید به ترتیب آزمون‌های LSAT  و MCAT را بگذرانند. آزمون GRE   هر هفته در سنترهای مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود.

آزمون GRE از شش بخش تشکیل شده است و برای تکمیل آن ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان لازم هست.

افرادی که به آزمون GRE نیاز دارند:

افرادی که قصد ادامه تحصیل و تحصیلات تکمیلی دارند می بایست در این آزمون شرکت کنند.لازم به ذکر است شرکت در تمامی بخش های آزمونGRE  ضروریست. برنامه های تحصیلات تکمیلی یا همان graduate programs  از GRE به عنوان سنجه ای برای برنامه های کارشناسی ارشد (Master’s) و دکترا (Doctoral) استفاده می کنند.

زمان برگزاری آزمون GRE :

آزمون GRE که به صورت کامپیوتری است، تقریبا در تمام روزهای سال به جز یکشنبه ها و تعطیلات رسمی آمریکا برگزار می­ شود . آزمون کتبی یا همان کاغذی تنها ۲ بار در سال در ماه های November و February برگزار می شود.

هزینه آزمون GRE

هزینه آزمون GRE جنرال در ایران ۲۰۵ دلار و هزینه آزمون GRE سابجکت ۱۵۰ دلار است.

قابلیت تکرار آزمون GRE 

افراد بهتر است ابتدا از آمادگی خود در این این آزمون اطمینان حاصل نمایند و سپس در آزمون شرکت نمایند. در صورت عدم قبولی ، متقاضیان می تواندد پس از 3 هفته دویاره در آزمون شرکت نمایند.لازم به ذکر است تعداد دفعات شرکت در هر سال محدود می باشد.

آزمون GRE چه تفاوتی با آزمون  IELTS و آزمون TOEFL دارد؟

آزمون GRE مانند آزمون  IELTS و آزمون TOEFL یک تست زبان نیست.آزمون GRE در واقع یک تست منطق است و توانایی‌های تحلیلی افراد را مورد سنجش قرار می‌دهد.

افرادی که قصد تحصیل در مقطع ارشد و دکتری را دارند می بایست دارای توانایی های منطقی باشند و قادر به تحلیل استدلال ها باشند و بتوانند برای هر موضوع برای هر موضوع دلایل و تحلیل های خود را ارائه دهند. در این آزمون مهارت های افراد مورد بررسی واقع می شود.

نمره آزمون GRE چطور محاسبه می شود؟

نمره دهی برای هر کدوم از قسمت های verbal reasoning و  quantitative reasoning به صورت مجزا 130تا 170 با فاصله یک نمره هست. در صورتی که فرد به تمامی سوال ها پاسخ غلط دهد نمره فرد 130 می شود.

نمره دهی در بخش writing متفاوت است و از 0 تا 6 می باشد.